Jak naučit "starého psa" novým kouskům?
Či spíše: „Jak naučit dospělé pěvce novému zpěvu?“ Anebo: „Jak si udržet výkonný mozek i v pokročilém věku?“ V mozku ptáků se podařilo „odemknout dveře“, jimiž vede cesta k funkcím mladého mozku přijímajícího ochotně nové informace a dovolujícího zvládnutí nových dovedností.
Když hynou netopýři, umírají i děti
Neblaze proslulý „syndrom bílého nosu“, který zdevastoval především severoamerické populace netopýrů, si nepřímo vyžádal i oběti na životech kojenců. Na vině je – jako obvykle – člověk.
Vozataj delfský
Slavná socha Vozataj delfský je vrcholným příkladem „přísného stylu“ rané klasické doby, také památkou na zobrazování vítězů a pak spíše donátorů her, ale i zobrazením metafory vozataje. Platón metaforu vozataje použil pro vyjádření vztahu intelektu a „nižších“ složek duše, které ovšem táhnou káru života, totiž emocí a fyziologických dějů.
Sobota 7. září 2024
Máme velký sexy mozek. A platíme za to tragickou cenu
Na náš masivní mozek jsme pyšní. Ale je to zřejmě právě jeho velikost, zejména v oblasti prefrontální kůry, která v sobě ukrývá fatální zranitelnost stárnutím s jeho nepříjemnými neurodegenerativními pochody. Nejmladší oblasti mozku odcházejí při stárnutí jako první. Je to prokletí velkého mozku.
Na Hainanu instalovali větrnou godzillu s rekordním výkonem 20 MW
Čím větší větrná turbína, tím více kilowatthodin. Mingyang Smart Energy postavili u pobřeží čínského ostrova Hainan větrnou turbínu s rotorem o průměru až 292 metrů, která těží vítr z plochy 67 tisíc metrů čtverečních. Jediná turbína vyrobí ročně energii zhruba pro 96 tisíc domácností.
Pátek 6. září 2024
Barva kůže? A co takhle „průhledná“?
Vědci dokázali na přechodnou dobu zprůhlednit kůži laboratorním myším. Stačilo k tomu žluté potravinářské barvivo. Ale varují: „Nezkoušejte to na sobě!“
Nová éra v liečbe cukrovky inzulínom na obzore
Ak sa naozaj podarí vyvinúť "chytré" inzulíny (smart insulins), bude to znamenať prevrat v liečbe inzulínom a niektoré desaťročia vyvíjané postupy intenzifikovanej liečby cukrovky 1. typu sa môžu stať zbytočnými.
Čtvrtek 5. září 2024
První prototyp jaderných hodin by mohl porazit atomové hodiny
Atomové hodiny jsou ultrapřesné. Ale teď se zjevil vážný konkurent, který má na to, aby sesadil atomové hodiny z trůnu. Vědci navázali na průlom z letošního dubna, kdy se povedlo excitovat jádro thoria-229. Od té chvíle bylo jen otázkou času, kdy se objeví první jaderné hodiny. Trvalo to jen 4 měsíce.
Znovunalezení bludných balvanů dovezených z Ostravy do Brna v roce 1882
V roce 1882 přivezl Alexander Makowsky ze Svinova (dnes městská část Ostravy) do Brna 11 bludných balvanů, které byly umístěny v parku u Německé vysoké školy technické. Po roce 1945 se jejich stopa ztrácí. Historie bludných balvanů přivezených do Brna je na dalších více než 60 let zapomenuta. Je to však příběh s dobrým koncem, neboť všech 11 bludných balvanů se...
Středa 4. září 2024
Experimentální archeologové potvrdili, že zbraně doby bronzové byly smrtící
Bronzové zbraně bývají elegantní a lahodí oku. Jak to ale bylo s jejich využitím? Pěkný vzhled není zárukou, že zbraň obstojí v opravdové řeži. Archeologové si vyrobili věrohodné kopie zbraní doby bronzové a pak s nimi bojovali, sami mezi sebou, a pak také s mrtvolami prasete nebo srnce. Výsledky mluví jasně. Zbraně z bronzu nebyly jen na ozdobu.
Fotony a neutrina kosmického záření extrémně vysokých energií
V posledních letech se podařilo dramaticky posunout studium neutrálních částic kosmického záření. Jde o fotony záření gama a neutrina. Neutrální částice nejsou ovlivněny galaktickým nebo extragalaktickým magnetickým polem a svým směrem příletu nesou informaci o poloze svých zdrojů. Jejich pozorování tak může být klíčové pro identifikaci zdrojů kosmického...
Gravitační observatoře mohou odhalit primordiální černé díry poblíž Země
Krátce po Velkém třesku mohly vzniknout primordiální černé díry. Jestli k tomu došlo, mohly by takové černé díry mít velmi různou velikost. Pokud by v těsné blízkosti Země prolétla primordiální černá díra o váze 100 megatun rychlostí blízkou rychlosti světla, mohly by jí detekovat gravitační observatoře.
Jsou velcí žraloci skutečně vrcholovými predátory?
Kdo by si troufl na více než dvoumetrového žraloka sleďového? Vědci si mysleli, že nikdo. Jenže nějaký takový tvor zcela jistě žije u Bermud a jednoho ostře sledovaného žraloka tam slupnul. Vědci jsou zaskočeni, protože beztak ohrožení žraloci čelí zřejmě dalším, doposud neznámým hrozbám a jejich pozemská existence může vzít překvapivě rychlý konec.
Úterý 3. září 2024
Unikátní protein z extrémní bakterie zachraňuje rozbitou DNA
Extrémy milující deinokok má k dispozici fascinující protein DdrC, který funguje jako molekulární záchranář pro rozsekanou DNA. Skenuje řetězce DNA, zajišťuje poškozená místa a přivolává k nim reparační systémy, kteří jako molekulární chirurgové DNA opraví. O tomhle molekulárním zázraku ještě určitě uslyšíme.
Pondělí 2. září 2024
Šikovné mycelium hlívy máčkové řídí biohybridní roboty
Na Cornell University nechali srůst mycelium hlívy máčkové s elektronikou, aby mohlo řídit pozoruhodné biohybridní roboty. Zatím si jen tak vykračuje, ale tvůrci pozoruhodné technologie věří v budoucí uplatnění této technologie v zemědělství nebo třeba ve výzkumu vesmíru. Kdo by to do skromných hlív řekl?
Neděle 1. září 2024
Fyzici, geometři a geologové doby kamenné
Určitě neuměli odříkat Newtonovy zákony nebo narýsovat řez komolým kuželem. Přesto prokázali stavitelé dolmenu Menga obdivuhodné znalosti přírodních věd. Jejich dílo díky tomu odolává času už 6000 let.
Vikingský "Kruh Forsa"
aneb Být někomu dlužný se ani kdysi nevyplácelo. Pokuty za nevyrovnané závazky byly zatroleně mastné.
V Dánsku spustili první továrnu na výrobu zeleného amoniaku
Společnosti Topsoe, Skovgaard Energy a Vestas vybudovali první továrnu na světě, která je určená k výrobě zeleného amoniaku ze solární a větrné energie. Továrna v dánském Ramme by měla vyrobit asi 5 000 tun zeleného amoniaku ročně, čímž uspoří asi 8 200 tun emisí oxidu uhličitého.
Sobota 31. srpna 2024
Levný autonomní letoun Vanguard Loyal Wingman poprvé vzlétl
Scaled Composites vyvíjejí autonomní, všestranný a přitom levný a postradatelný autonomní proudový letoun Model 437 Vanguard Loyal Wingman. Prototyp je vybavený kokpitem a v něm sedí pilot, prozatím lidský. Očividně testuje spíše aerodynamiku a mechanické vlastnosti letounu než autonomní řízení nebo avioniku.
Pátek 30. srpna 2024
Bakterie se brání virům šíleným mechanismem označovaným jako „vetřelecká biologie“
Při napadení viry si bakterie vyrobí zbrusu nový gen, který nepochází z její vlastní dědičné informace. Vědci se dohadují, jestli podobný mechanismus nepracuje i v lidských buňkách a jestli by ho nešlo využít v genovém inženýrství.
Inteligence GameNGen sní o legendární videohře Doom 1993
Nová umělá inteligence GameNGen je herní engine s neurálním modelem, který umožňuje interakci se složitým prostředím v reálném čase. Lidé u krátkých videosekvencí poznají hraní na umělé inteligenci jen asi v 60 procentech případů. Jak se zdá, herní svět se blíží k tektonickému zlomu.
Čtvrtek 29. srpna 2024
Kyklopova jeskyně a posvátná jeskyně Ag. Prodomos na ostrově Irakleia
Ostrov Kyklópů? Malé Kyklady jako vrchol inzulárních efektů. Kyklopova jeskyně, odkud Polyfémos metal skály po Odysseovi. Jeskyně Ag. Prodromos s krápníky a s poutěmi, které jsou slavné po celých Malých Kykladách. A taky o překryvech kultur a jejich náboženství.
Představuje se Asijský tyran
…aneb Objev prvního „kapesního“ tyranosaurida
Vědci konečně objevili dlouho hledané globální elektrické pole Země
Už přes šedesát let víme, že částice z atmosféry Země unikají do kosmického prostoru takzvaným polárním větrem. Jeho fungování ale bylo doposud záhadou. Řešení přinesla suborbitální raketa Endurance, která měřením potvrdila dlouho předpovídané elektrostatické pole mezi ionosférou a kosmickým prostorem.
Středa 28. srpna 2024
Deep Fission: Podzemní reaktory nabídnou levnou a bezpečnou energii
Stavba standardních jaderných reaktorů a elektráren, které je obklopují, je v dnešní době tak problematická a nákladná, že to paralyzovalo celou jadernou energetiku. Startup Deep Fission nabízí řešení v podobě malých reaktorů umístěných ve vrtech v hloubce 1 míle (1,6 km), což by mělo odvrátit klíčové problémy.