feed info

8,574 článků z OSEL.cz

Hraní Dračího doupěte prospívá duševnímu zdraví

Dnešní doba je náročná na duševní zdraví, především pokud jde o nastupující generaci. Stolní hry na hrdiny podle psychologů nabízejí terapeuticky hodnotnou zábavu, která ulevuje od úzkosti, zahrnuje sociální podporu a rozdmýchává kreativitu ve fantasy světech bez konce. Hoďte si kostkou!

Výsledek tendru na nové jaderné bloky v Česku

Česká vláda v těchto dnech rozhodla o výsledku tendru o výstavbě nových jaderných bloků v České republice. Vítězem se stala jihokorejská firma KHNP s reaktorem APR1000. Zároveň vláda rozhodla, že se bude stavět dvojice bloků v Dukovanech a součástí smlouvy bude i opce na dvojici bloků v Temelíně. O využití opce se pak rozhodne v následujících pěti letech.


Čtvrtek 18. července 2024


Rakovinotvorný dětský pudr stažen z prodeje. Žel ne u nás.

Zadečky se v létě víc paří nejen batolatům. I my, kteří vyrážíme na tůry nárazově, ať už koňmo, pěšmo či kolmo, bychom mohli vyprávět, jak „vlk“ dokáže potrápit. Ať už zarudlé půlky budeme zklidňovat ratolestem či sobě, nebude na škodu se podívat čím to činíme. Špatnou zprávou je, že mnohé z produktů obsah právě oné rizikové škodliviny...


Středa 17. července 2024


Fyzici se snaží smířit tachyony se speciální teorií relativity

Tachyony svou nadsvětelnou rychlostí dráždí každého, kdo jen lehce zavadil o fyziku. Výzkumný tým vedený známým rebelem Andrzejem Draganem tvrdí, že se jim povedlo vyřešit zásadní problémy, jimiž tachyony dělaly ve fyzice zmatek. Že by nakonec došlo k uzavření příměří v nějaké univerzitní hospodě?


Úterý 16. července 2024


Monstrózní dvojturbína OceanX může pracovat v tropické cyklóně

Plovoucí platforma OceanX je novým behemotem větrné energetiky. Se dvěma rotory o průměru 182 metrů a výkonu 2× 8,3 MW může těžit vítr na širém oceánu i v cyklónách s větrem o rychlosti 260 km/h a s 30metrovými vlnami. Ročně by měla natočit asi 54 tisíc MWh, což by stačilo asi pro 30 tisíc čínských domácností.


Pondělí 15. července 2024


Jižní Korea zahájila výrobu systémů laserové protivzdušné obrany

Jihokorejská společnost Hanwha Aerospace spustila produkci laserového systému „Laser Based Anti-Aircraft Weapon Block-I,“ který je určený především k obraně proti levným dronům. Možnosti laserového systému zatím nejsou příliš jasné, ale koncem letošního roku by již měl být v blíže neupřesněném počtu nasazen u jihokorejských jednotek.

Magna Carta

Z nudy minulého léta mi vytanula na mysli jedna otázka. Jak to bylo s tím prvním a zakládajícím dokumentem vší moderní ústavnosti. Tak jsem si ji přeložil. Jedná se o český překlad verze Magny Carty (MC) vydané Jindřichem III roku 1225 a potvrzenou Eduardem I roku 1297.


Neděle 14. července 2024


Až 60 procent blízkozemních objektů jsou temné komety

Ani kometa, ani planetka. Temné komety jsou jako pralinky. Povrch z horniny ukrývá (ne až tak sladkou) náplň z ledu. Nemají koma, ale negravitačně zrychlují. Pokud mají vědci pravdu, většina objektů v blízkosti Země vypadá právě takhle. Temné komety také mohly posloužit k přepravě vody na mladou Zemi


Sobota 13. července 2024


Kosmoplán Dawn Mk-II Aurora dostal zelenou pro novou sérii testů

Dawn Aerospace mohou odmontovat pomyslná dětská kolečka z kosmoplánu Aurora. Novozélandské úřady jim schválily lety do výšky téměř 25 kilometrů a neomezenou rychlostí. Aurora by se měla stát prvním soukromě financovaným bezpilotním letounem, který prolomí hranici rychlosti zvuku.


Pátek 12. července 2024Čtvrtek 11. července 2024


Jaderná energie a demokracie

Jak připomenul film Oppenheimer, už v té době vědci pracující na vývoji jaderných bomb společně s politiky řešili klíčovou otázku, jak zajistit přežití naší civilizace ve stínu těchto ničivých zbraní. Rovněž otec štěpné jaderné bomby Robert Oppenheimer hledal řešení tohoto problému. Zároveň Andrej Sacharov, který je otcem sovětské termojaderné bomby,...


Středa 10. července 2024


Plně autonomní továrna Xiaomi vyrobí přes 10 milionů telefonů ročně

Smart Factory je továrna nového typu. Řídí ji umělá inteligence, která vnímá výrobní proces, rozhoduje se, podle potřeby zasahuje a také se autonomně vyvíjí, aby co nejlépe plnila zadání, tedy výrobu skládacích telefonů MIX Fold 4 a MIX Flip, které se brzy objeví na trhu. Smart Factory je dotek budoucnosti.


Úterý 9. července 2024


Archipelag v ohni (ne teď, ale roku 1821)

Pirátská bambitka a jiné zbraně, šperky samotné Madó Mavrogenús a věci z Kastra Mykonu, další památky na povstání. Z výstavy v Archeologickém muzeu na Mykonu v letech 2021-22.


Pondělí 8. července 2024


Jaderná fúze: nový harmonogram dokončení reaktoru ITER

Projekt ITER je největším pozemským vědeckým projektem v dějinách lidstva. Jde o globální projekt, ve kterém spolupracuje 31 zemí reprezentujících více než polovinu obyvatel Země. Cílem projektu je postavit termojaderný reaktor o výkonu 500 MW a prokázat tak technickou realizovatelnost fúzního zdroje energie. Reaktor se úspěšně buduje v jižní Francii a je již v...

Lovci technosignatur mají zálusk na extrémně divnou Przybylského hvězdu

Przybylského hvězda je jako žádná jiná, z těch co známe. Kromě toho, že jde o velmi výjimečnou hvězdu typu roAp, se na ní v hojném množství vyskytují aktinoidy, včetně těch, u nichž neznáme izotopy s delší dobou rozpadu. Což nedává smysl. Relativně blízko máme ohromující záhadu, ať už je přírodního rázu anebo ne.

Supranormální sluch

Některé z nás sudička obdařila něčím, čemu se říká sluch absolutní. Jde o schopnost rozlišovat a identifikovat jednotlivé tóny a noty s neuvěřitelnou přesností. Většinou se při tom zmiňují jména jako Beethoven, Mozart, Stevie Wonder, Paul Shaffer, Mariah Carey,… Výsledky nynějších pokusů na myších ale dávají tušit, že kromě termínu absolutní sluch nám...


Neděle 7. července 2024


Titan-safírový laser na čipu představuje technologický průlom

Titan-safírové lasery jsou výtečné a ceněné. Platí se za to ale vysoká cena. Doslova, jsou velmi drahé a také dost velké. Tým Stanford University přichází s dramatickou změnou konceptu tohoto laseru. Titan-safírový laser na čipu je 10 000krát menší a 1 000krát levnější než kterýkoliv jiný tohoto typu.


Sobota 6. července 2024