feed info

13 článků z ArmádníNoviny.cz

Polsko kupuje 1400 pásových bojových vozidel Borsuk

Dnes v sídle Huta Stalowa Wola (HSW), za přítomnosti polského ministra obrany Mariusze Błaszczaka, byla uzavřena rámcová smlouva na dodávku téměř 1400 bojových vozidel pěchoty (BVP) a specializovaných vozidel na střední pásové platformě Borsuk. Jde o největší a nejkomplexnější polský zbrojní projekt od druhé světové války, se značným dopadem na polské ozbrojené...


Pondělí 27. února 2023


Nizozemí: Přetavme hospodářskou sílu EU do geopolitického vlivu

Evropská unie den po prvním výročí invaze na Ukrajinu slíbila zvýšit tlak na Moskvu a přijala desátý balíček sankcí vůči Rusku. Jeho dopad na příjmy Kremlu lze očekávat spíše v dlouhodobém než v krátkodobém časovém výhledu. Nizozemská iniciativa, kterou podpořila desítka členských států, navíc usiluje o zřízení unijního úřadu pro vyšetřování...


Pátek 24. února 2023Úterý 21. února 2023


V Evropě propukly závody ve zbrojení a Srbsko nezůstane stranou

Srbský prezident Aleksandar Vučić na vojenském veletrhu IDEX 2023 v Abu Dhabí potvrdil jednání s firmou Dassault Aviation o možném nákupu víceúčelových stíhaček Rafale. Podle srbského vojenského portálu Tango Six se nyní řeší cena. Současně Vučić naléhavě komentoval současnou bezpečností situaci a oznámil další investice do srbských vojenských schopností.


Pondělí 20. února 2023Čtvrtek 16. února 2023


Z Aero odletěla poslední L-159 do Iráku

Vodochody, 15. 2. 2023 – Z Aero odletěl do Iráku letoun L-159, který zde dle smlouvy o pozáruční podpoře flotily iráckých L-159 prošel generální opravou. Po přeletu se tak připojil k 11 dalším strojům L-159, jež z Aera do Iráku přelétly v letech 2015 až 2018.


Středa 15. února 2023Úterý 14. února 2023Pátek 10. února 2023Čtvrtek 9. února 2023


Seymour Hersh: Nord Stream zničili Američané

Na konci září byly po explozích u dánského ostrova Bornholm zjištěny úniky metanu z plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2. Místa výbuchu se nacházejí v mezinárodních vodách ve výlučných ekonomických zónách Dánska a Švédska. Obě země a navíc Německo vedou vlastní vyšetřování. Švédské bezpečnostní orgány v listopadu uvedly, že se jednalo o úmyslnou...


Úterý 7. února 2023


Nová generace švédských bojových vozidel pěchoty CV90

Generálmajor Karl Engelbrektson, velitel švédských pozemních sil, na konferenci IAV (International Armored Vehicles) ve Velké Británii představil vizi nové generace švédského bojového vozidla pěchoty (BVP) CV90. Nové CV90 mimo jiné získá hybridní pohon nebo kumulativní munici pro automatický kanon.


Pátek 3. února 2023


Francouzské lehké houfnice LG1 Mk III pro Thajsko

Francouzská společnost NEXTER převezla do Thajska prvních šest tažených houfnic LG1 Mk III ráže 105 mm. Přepravu houfnic zajistí lehké terénní automobily Land Rover Defender 4×4. Právě kvůli nízké hmotnosti a mobilitě je ráže 105 mm velmi oblíbená u ukrajinské armády.


Středa 1. února 2023


Historická úloha logistiky na bojišti

Logistika byla vždy klíčovou součástí všech konfliktů. V tomto ohledu se nic nezměnilo ani v 21. století. Předmětem řady spekulací se nyní staly přislíbené dodávky moderních západních tanků a obrněných vozidel na Ukrajinu. Jedná se o neocenitelnou pomoc v boji proti ruskému agresorovi.