feed info

63 článků z Příroda.cz


Pátek 14. června 2024


Z Černé hory do Vrchlabí po naučných stezkách a za kozami

Popadněte kola a vyrazte s dětmi lanovkou na Černou horu. A pak hurá z kopce až do Vrchlabí. Cesta je nenáročná. Zvládnou ji i menší cyklisté, kteří si užijí spoustu zábavy na naučných stezkách, průlezkách, s kozami nebo i v potoce. Připravte se, že se bude dost zastavovat. Hlavně na začátku :-)


Čtvrtek 13. června 2024


Naděje Jane Goodallové

Jane Goodall si vybaví snad každý, kdo se jen trošku zajímá o ochranu přírody, ve spojitosti s primáty, zejména tedy se šimpanzi. Její práce ale není jen o šimpanzích. Díky nim objevila svůj dar šířit naději v to, že dokážeme napravit své chyby a zanecháme planetu budoucím generacím takovou, že se tu bude dobře žít všem živým tvorům a tím pádem i lidem....


Středa 12. června 2024


Jahodník obecný – lesní zázrak

Snad každý si spojí první horké červnové dny s prvními červenými jahodami ze zahrádky. Ty jsou velmi chutnou potravinou, nicméně v tomto článku se budeme bavit o jahodníku obecném, tedy těch malých jahůdkách přinesených nejčastěji z lesa, jelikož klasické zahradní jahody nemají většinou léčivé účinky.


Středa 5. června 2024Úterý 4. června 2024


„Musíme ukončit operaci Gréta“ shodli se kandidáti na europoslance

To, že otázka Klimatické změny je a bude ústředním tématem, které bude v příštích letech EU řešit, je neoddiskutovatelný fakt. A nejde jen o udržitelnější průmysl a zemědělství, ale i riziko klimatické migrační vlny. V předvolební debatě na ČT došlo k velmi vzácné shodě mezi všemi diskutéry. Současnou Zelenou dohodu pro Evropu je nutné upravit tak, aby...


Středa 29. května 2024


Bylinky prospěšné pro náš zrak

Ne nadarmo je zrak označován jako náš nejdůležitější smysl, i když i ostatní smysly pro nás mají nezastupitelnou úlohu. Většinu vjemů však hodnotíme právě našima očima a v době techniky je náš zrak neúměrně zatěžován. Jak tedy o oči pečovat pomocí bylinek, aby nám vydržel dlouho kvalitní?


Pondělí 20. května 2024


Skutečně končí Mercedes s elektromobily? Ne, plány pokračují a prodeje elektromobilů ve skutečnosti stoupají

Čeští novináři jsou všeobecně známí tím, že elektromobilitě většinou moc nefandí. Jedna z posledních zpráv, která momentálně koluje českým mediálním prostorem, se týká konce výroby elektromobilů značky Mercedes Benz. Jak vám ukáže následující text, tak budoucnost automobilů ve skutečnosti i nadále postupuje ekologickým směrem, který čeští novináři z...


Pátek 17. května 2024


Na koloběžkách ze Špindlerovky do Vrchlabí trošku oklikou

Dnešní výlet do Krkonoš bude opět koloběžmo. Vyjedeme se cyklobusem na Špindlerovku a vyrazíme do Vrchlabí. Ano můžeme to sjet rovnou po asfaltce, nicméně to je nuda. Vydáme se na Petrovku a pojedeme dolů přes Moravskou boudu. Ze Špindlu to bude kousek stoupání pod Hromovkou. Dál už to zas bude z kopce přes Strážné až do Vrchlabí. Celá cesta měří necelých 27km.


Středa 15. května 2024


Jedlé kvítí

„Májové kvítky, sbírejte dítky, sbírejte všichni křesťané...,“ zpívá se ve známé barokní písni Adama Václava Michny z Otradovic. Nemusíte být však vyznavači křesťanství, abyste si mohli nasbírat líbivé kvítky, a to nejen pro krásu, ale i pro zpestření domácí stravy. Které květiny tedy lahodí oku i našemu žaludku (a nejen jemu) ?


Sobota 11. května 2024Úterý 7. května 2024


Ochrana životního prostředí top tématem Eurovoleb – díky Green dealu

Dala jsem si tu práci a pročetla jsem volební programy všech politických stran a uskupení kandidujících za ČR do Evropského Parlamentu. Zjistila jsem jednu pozitivní věc. Ve všech programech se hodně řeší Green deal – Zelená dohoda pro Evropu. Otázka ochrany životního prostředí se tak konečně dostala do popředí zájmu politiků.


Pondělí 6. května 2024


Kulík hnědý – táta na mateřské, máma běhna

Tohoto pozoruhodného krasavce můžeme právě teď v květnu vidět především na vrcholcích Krkonoš nebo Hrubého Jeseníku. Právě v tuto dobu se zde zastavuje při migraci na hnízdiště ve Skandinávii. Vzácně tu i zahnízdí. Ale pozor ten barevnější a větší není sameček, ale samička.


Pátek 3. května 2024


Babyboom u lidoopů v ZOO Praha

To, že se v ZOO Praha občas narodí u goril mládě, není nijak překvapující. Po narození prvního českého gorilího mláděte , Moji, jsme si na to už zvykli. Aktuálně jsou však v rezervaci Dja dva kojenci najednou. A další je u orangutanů.


Pátek 26. dubna 2024


Byliny prospěšné našim játrům

Játra orgán zastávající v těle velice důležitou funkci. Jsou zodpovědná za tvorbu žluči, složitých faktorů zodpovědných za správné srážení krve, ale známá jsou především pro své silné detoxikační schopnosti. V dnešní toxiny nabité době to přináší neblahý důsledek v podobě oslabené až zničené funkce jater, případně jejich energie.


Pátek 19. dubna 2024


Kniha Po stezkách – o dlouhé cestě za nadějí

Když už do ruky vezmu nějaký román a dočtu ho, musí v něm být něco k zamyšlení, musí v něm být dobrodružství a musí mě vtáhnout do přírody, kde se odehrává. To se Raynor Winnové podařilo. Na vzdory manželově zákeřné nemoci se vydávaj9 na patrně neobtížn2jší trek ve Velké Británii. Právě o jejich cestě o splznutí s přírodou a o naději je tahle kniha.


Středa 10. dubna 2024


Aloe vera – hojivá pokojovka

Aloe vera je jednou z nejčastěji pěstovaných pokojových rostlin. Děje se tak pro její nenáročnost na pěstování, praktickou využitelnost i celkem malý vzrůst (pokud nepěstujete vyloženě několik desítek let staré jedince, ty potom už tak malé nejsou). Málokdo však ví, že v aloe se skrývá hotový zázrak po všech stránkách.


Čtvrtek 4. dubna 2024


Naše divoké dědictví – kniha o uvědomění si postavení člověka k přírodě

Peter Wohlleben ve své nové knize Naše divoké dědictví přichází s vidinou člověka jako bytosti, která je součástí přírody. Platí pro ni stejné zákonitosti jako pro všechny ostatní druhy. Zamýšlí se nad tím, čím to je, že se člověk ničí své životní prostředí a co je třeba udělat, aby se to napravilo. Jeho myšlenky budou pro někoho velmi překvapivé, pro...


Středa 3. dubna 2024


Jak na jarní detox

Jarní detox je v současné době velice oblíbený. Aby, ne, naši předkové se na jaře čistili celkem pravidelně, jen to nepojímali tak moderně se všemi nejrůznějšími tabletkami a prostředky na čištění, hubnutí a kde co podobného. Ona známá postní doba v křesťanství sice je cílená především na duchovní půst a odříkání, ale naši předkové obvykle na tuto...


Pondělí 25. března 2024Čtvrtek 21. března 2024


Tiché jaro – kniha, která vám možná pomůže pochopit, proč jsme tam, kde jsme

V originále vyšla již před šedesáti lety, v době, kdy se ve velkém používaly chemikálie jako třeba DDT. Nikdo nechtěl vidět důsledky, které byly již v té době hmatatelné. Začalo to velmi nenápadně, jarním tichem místo švitoření ptáků. Jedná se o jednu z nejvlivnějších knih, která odstartovala environmentální hnutí. Velmi aktuální čtení i v dnešní době.


Středa 20. března 2024


Množící se útoky medvědů na Slovensku – co je špatně

Poslední dobou se začínají na Slovensku množit střety medvědů s člověkem. Novinové titulky jsou však často velmi zavádějící. Buď vyloženě k útoku nedošlo nebo byl útok vyprovokován chybou člověka. Ubránit se medvědovi je takřka nemožné, je však několik věcí, které pomohou se napadení vyhnout. Včetně potřebné regulace jedinců, kteří si zvykli na lidi.

Bylinky pro podporu spánkových potíží

Spánek se v současné době stává velkým tématem. Stres, zrychlený životní styl, přemíra elektroniky, směnný provoz, to vše působí na nás a naši kvalitu spánku. A je toho mnohem víc. Pojďme se podívat na některé bylinky, které nám mohou pomoci.


Úterý 19. března 2024


Bříza, nejen bělokorá

Břízu poznají už školkové děti. Hlavě kvůli její nápadně bílé kůře. Některé děti ji bohužel poznají i díky alergické reakci na její pyl. Právě nyní pomalu začíná její sezóna. Když se řekne bříza, mluvíme hlavně o bříze bělokoré nebo také bradavičnaté. Není to však jediný u nás původní druh břízy.