feed info
1,560 článků z ČT24 - Věda
Ledovce na západě Antarktidy se pohybují stále rychleji, zjistili vědci
Ledovce na západě Antarktidy se stále rychleji pohybují do oceánu. Na vině je zřejmě rostoucí teplota okolní vody. Tento proces podle nové studie, kterou publikoval časopis Nature Communications, přispívá k vzestupu mořských hladin.
Mladá žena se vyléčila z rakoviny, nyní se připravuje na cestu do vesmíru
Devětadvacetiletá Hayley Arceneauxová se dokázala vypořádat s rakovinou kostí a výlet na oběžnou dráhu při soukromém letu s raketou SpaceX pro ni ve srovnání s tím bude hračka. Myslí si to zástupci nemocnice St. Jude v americkém Memphisu, kde se Hayley kdysi léčila a kde už rok pracuje jako zdravotnická asistentka. Právě oni ji totiž vybrali, aby se letos do vesmíru...
Archeologové datovali nejstarší skalní malbu v Austrálii. Je na ní klokan a je stará přes 17 tisíc let
Archeologové dokázali v Austrálii určit stáří 17 300 let staré malby – ta je nejstarším figurálním obrazem na celém tomto kontinentu. Zobrazuje klokana.
Až se po pandemii otevřou školy, zasáhne je epidemie rýmy, ukazuje zkušenost z Asie
Poté, co Hongkong znovu otevřel školy, které musely být zavřené kvůli pandemii covidu-19, stala se věc, kterou experti očekávali, ale řadu lidí zaskočila. Ve velkém se na nich začala šířit rýma. Stejný vývoj se dá očekávat i v dalších státech, jimž se daří s pandemií úspěšně bojovat a uvolňují opatření.
První ostravský superpočítač Anselm dosloužil. Stane se exponátem na výstavě
První ostravský superpočítač nazvaný Anselm po sedmi letech ukončil svůj provoz. Z centra při Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava, kde se podílel na stovkách výzkumných projektů, se přestěhoval do Světa techniky v Horních Vítkovicích. Bude součástí připravované expozice Svět civilizace.
Upíří chobotnice žijí v hlubinách téměř beze změn už 100 milionů let
Pozoruhodný objev při studiu fosilie předchůdce vampýrovky hlubinné učinil tým s českou účastí. Výzkum fosilie staré zhruba 30 milionů let prokázal, že vampýrovky už tehdy žily v hlubokých vodách s minimem kyslíku. Část odborníků přitom předpokládala, že tato schopnost se u starobylého hlavonožce vyvinula mnohem později, řekl spoluautor výzkumu, paleontolog a...
Nepravidelný spánek zvyšuje nebezpečí vzniku deprese, ukazuje výzkum
Lidé, kteří mají narušený spánkový režim, mohou mít vyšší riziko špatných nálad a depresí. Popisuje to nová studie, kterou publikoval npj Digital Medicine. Vědci proto zdůrazňují, že důležitý je nejenom počet prospaných hodin, ale i to, jestli člověk uléhá a vstává pravidelně.
Úterý 23. února 2021
Mléčná dráha může být plná planet podobných Zemi. Mohl by na nich být život
Mléčná dráha může být mnohem bohatší na obydlené planety, než se věda doposud domnívala. Dánští vědci přišli s novým modelem, který ukazuje, že voda je v naší galaxii relativně běžná záležitost.
V Británii výrazně ubylo hospitalizací mezi očkovanými, ukazují studie
Očkování proti covidu-19 patrně výrazně snižuje riziko, že lidé nakažení touto nemocí skončí v nemocnici. Vakcíny firem Pfizer/BioNTech a AstraZeneca se zdají být velice účinné v bránění těžkému průběhu onemocnění. Tyto závěry podle agentury Reuters vyplývají ze zveřejněné předběžné studie, která vznikla na základě dat z dosavadní očkovací kampaně ve...
Měkké přistání Perseverance na Marsu přibližuje videozáznam NASA
Americká vesmírná agentura NASA ukázala první části videozáznamu ze čtvrtečního přistání robotické sondy Perseverance na povrchu Marsu. Jedná se o záběry pořízené z měkkého přistání na rudé planetě. Agentura rovněž zveřejnila první zvukový záznam pořízený na povrchu Marsu.
Pondělí 22. února 2021
Astronomové vytvořili mapu, která ukazuje 25 tisíc supermasivních černých děr
Mezinárodní tým astronomů zveřejnil mapu oblohy, která ukazuje přes 25 tisíc supermasivních černých děr. Má být zveřejněna v časopise Astronomy & Astrophysics a je zatím nejpodrobnější nebeskou mapou v oblasti takzvaných nízkých rádiových frekvencí. Vědci pro její vytvoření použili data získaná z 52 stanic rozmístěných po devíti evropských zemích.
Kosmický náklaďák Cygnus donesl na vesmírnou stanici kyslík i parmezán
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v pondělí přistála nákladní loď Cygnus společnosti Northrop Grumman. Posádce dopravila 3,8 tuny zásob, materiálu pro experimenty a různých zařízení, včetně nového systému recyklace moči na pitnou vodu.
Spící lidé jsou při snění schopni správně reagovat na otázky, naznačila studie
Díky snům se člověk může ocitnout v jiné realitě. Ani to však nemusí bránit vnímat vnější podněty. Vědcům se totiž podařilo se spícími lidmi úspěšně komunikovat, aniž by je probudili. Novou studii publikoval časopis Current Biology
Vakcína Pfizer/BioNTech brání i přenosu covidu, naznačují první data z Izraele
Vypadá to, že covidová vakcína společností Pfizer a BioNTech je schopná nejen blokovat těžký průběh nemoci, ale dokonce umí zastavit šíření nákazy v populaci. Ukázal to výzkum z Izraele, kde pokračuje vakcinace velmi rychle. Jde o první náznak, že očkování může pandemii úplně zastavit.
Jen jsem se zamiloval do fyziky, říká muž, který popsal, jak se vlní vesmír – a dostal za to Nobelovu cenu
Nejzajímavější je, když vědecký objev ovlivní společnost jako celek, domnívá se Barry Barish. Americký fyzik, který v roce 2017 získal Nobelovu cenu za odhalení gravitačních vln, byl hostem pořadu Hyde Park Civilizace. Během své kariéry měl podle svých slov štěstí na lidi.
Neandrtálce mohlo vyhubit přepólování planety, naznačuje nová teorie
Země zažila před asi 42 tisíci lety velké změny – souvisely s převrácením magnetických pólů. Podle nové teorie měla tato událost ničivý dopad na pravěké lidi a mohla dokonce způsobit vyhynutí neandrtálců.
Zoo slaví narození hrabáče. Mládě je nejmenší v historii královédvorského chovu
V zoo ve Dvoře Králové se 14. února narodilo mládě hrabáče kapského. I když je nejmenší v historii místního chovu, má se čile k světu a sílí. „S porodní váhou 1,4 kilogramu bylo na samé spodní hranici normy, je ale velmi aktivní a pravidelně se dožaduje krmení,“ uvedla zooložka Gabriela Linhart. Mláďata hrabáčů vyžadují stabilní podmínky, dospělí jsou...
Jihoafričtí vědci odhalili původ záhadných kruhů v poušti
Podivné kruhy, které se občas objevují na jihu Afriky, vyvolávaly desítky let spekulace a vzbuzovaly fantastické dohady. Nyní vědci věří, že záhadu rozluštili.
Sobota 20. února 2021
Hygienici uplatňují přísnější měřítka kvůli britské variantě. Mohla by být déle infekční, tvrdí studie
V Česku už v pozitivních vzorcích převládla britská varianta koronaviru. Ukazují to výsledky z laboratoří, které disponují metodou pro odhalování různých mutací. Nová realita částečně mění i trasování. K vyhodnocování rizikovosti kontaktů musejí hygienici mnohdy uplatňovat přísnější měřítka. Varianta je o 40 až 70 procent nakažlivější. Nové studie...
Rusko hlásí první přenos kmene viru ptačí chřipky na člověka
Rusko v sobotu oznámilo, že zaznamenalo první přenos kmene viru ptačí chřipky A(H5N8) na člověka. Podle úřadu na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor je to první zjištěná nákaza tohoto druhu na světě.
Pátek 19. února 2021
Milion let stará DNA z mamutů ukázala, jak žili. Je to nejstarší sekvenovaný genom
Podařilo se přečíst DNA mamutů, jejichž těla se déle než milion let uchovala v sibiřském permafrostu. Vědci doufají, že se z genetické informace dozví víc o tom, jak se tento druh vyvíjel.
V meteorickém kráteru ve Švédsku se půl kilometru pod zemí našly miliony let staré houby
Objev fosilních hub v meteorickém kráteru na severu Evropy ukazuje, jak přizpůsobivé jsou tyto organismy a naznačuje, jak mění své ekosystémy.
Země ztichla. Kvůli pandemii koronaviru je nejméně hlučná od začátku tisíciletí
Planeta Země zažila kvůli pandemii covidu-19 nejtišší rok za poslední nejméně dvě desítky let, zjistil tým seismologů vedený odborníky z univerzity ETH v Curychu.
Lidstvo vede nesmyslnou válku proti vlastní planetě, varuje OSN
Lidstvo vede nesmyslnou a sebevražednou válku proti přírodě, která způsobuje lidské utrpení, ohromné ekonomické ztráty a zároveň urychluje zkázu života na Zemi. Při příležitosti uveřejnění zprávy OSN nazvané „Usmiřování s přírodou“ to prohlásil generální tajemník OSN António Guterres. Lidé podle dokumentu ničí přírodu a dělají ze Země neobyvatelnou...
Čtvrtek 18. února 2021
Egyptologové popsali brutální smrt statečného faraona. Důkazy přinesly moderní technologie
Forenzní analýza 3600 let staré mumie přinesla nové detailní poznatky o životě i smrti důležitého egyptského faraona. Podle práce zemřel v boji proti nájezdníkům, kterým se neúspěšně pokusil vyrvat část Egypta.