feed info

3,343 článků z ArmádníNoviny.cz

První jaderný mini-reaktor pro americké letectvo

Odbor vojenského letectva (Department of the Air Force) vybral aljašskou leteckou základnu Eielson (Eielson Air Force Base) pro instalaci prvního miniaturního jaderného reaktoru. Pentagon hodlá malé reaktory využít zejména na odlehlých vojenských základnách.


Čtvrtek 21. října 2021


Upadající britské pozemní síly v Eurasii bojovat nebudou

Podle britských novin Daily Express se počet vojáků v britské armádě může snížit z 76 000 na pouhých 63 000 mužů a žen ve zbraní. Informace vyvolaly pozdvižení u řady vojenských expertů. Tiskové oddělení britského ministerstva obrany ale informace Daily Express označilo za nepravdivé.


Středa 20. října 2021Úterý 19. října 2021


Maršál Tuchačevskij byl drsný vojevůdce i oběť   

Byl prý výjimečný a mohl se také pochlubit několika přezdívkami. Legendárního sovětského vojenského velitele Michaila Nikolajeviče Tuchačevského, kterého nechal Josif Stalin v roce 1937 popravit, nazývali například Rudým maršálem, Rudým Napoleonem a dokonce geniálním stratégem či vojevůdcem.


Pondělí 18. října 2021Pátek 15. října 2021


Zdvojnásobí Japonsko vojenské výdaje?

Poslední říjnový den proběhnou v Japonsku 49. parlamentní volby. Jednoznačně největší šanci na vítězství má vládnoucí Liberálně demokratická strana (LDP). Ta ve volební kampani mimo jiné slibuje zdvojnásobení vojenských výdajů a pokračující investice do jaderné energie.


Čtvrtek 14. října 2021


Americký raketový systém dlouhého dosahu Typhon

Na každoroční výstavě a konferenci americké armády AUSA 2021 (Association of the United States Army) byl představen projekt nového pozemního raketového systému dlouhého dosahu Typhon. Systém poslouží k odpalování víceúčelových střel SM-6 a Tomahawk.

Bell Huey: Legenda se v Německu loučí

V dolnosaském Bückeburgu se v červnu nad muzeem vrtulníků poblíž místního hradu ozval silný dunivý zvuk. Na obloze se objevil charakteristický obrys „plácačky na koberce“, jak se vrtulníku Bell UH-1D v Bundeswehru přezdívalo. Dva rotory s výkonným motorem, jimž vděčí za tuto přezdívku, „tloukly" rychlostí 324 otáček za minutu. Jak se stroj ve své speciální...


Středa 13. října 2021Úterý 12. října 2021Pondělí 11. října 2021Pátek 8. října 2021


Munice pro CAESAR: Generační skok schopností českého dělostřelectva

V loňském roce se Česká republika rozhodla pro pořízení samohybných houfnic CAESAR od francouzské společnosti Nexter. Tento dělostřelecký systém byl zvolen mezi několika dalšími typy ráže 155 mm, protože zavedení houfnic právě tohoto kalibru bylo a stále je vnímáno jako vysoce významný krok při přechodu Armády ČR na alianční standardy. Většina členů NATO a...


Čtvrtek 7. října 2021Středa 6. října 2021Úterý 5. října 2021


Společnost Nexter vystaví na veletrhu IDET 2021 houfnici Caesar 8x8

Ve dnech 6. až 8. října na brněnském veletrhu IDET 2021 skupina Nexter představí část svého produktového portfolia. Stane se tak týden poté, kdy Ministerstvo obrany ČR podepsalo smlouvu na nákup 52 dělostřeleckých systémů Caesar 8x8. Největším lákadlem expozice skupiny Nexter na letošním veletrhu IDET v hale P na stánku 076 bude právě dělostřelecký systém Caesar...

Umělá inteligence a robotika už není sci-fi, ale realita

Na první pohled to vypadá jako počítačová hra s pokročilou grafikou. Na obří obrazovce je model krajiny. V pozadí jsou věrně zobrazené okolní kopce, takže vizuální dojem je prakticky dokonalý. A po cestách se pohybují malá autonomní vojenská vozidla – pendlují mezi dvěma body tam, zpět a snaží se autonomně vyhýbat náhodně umístěným překážkám.


Pondělí 4. října 2021


Enduring Shield: Americký štít proti dronům a střelám

Společnost Dynetics, resp. dceřiná firma Leidos (dříve známa jako Science Applications International Corporation; SAIC), americké armádě (US Army) dodá raketový systém protivzdušné obrany (PVO) Enduring Shield. Zařízení ochrání vojáky před drony a střelami s plochou dráhou letu. Pentagon upřednostnil Enduring Shield před izraelským kompletem Iron Dome.


Čtvrtek 30. září 2021Středa 29. září 2021


Věc Krymských Tatarů a naše svoboda

Koncem loňského února proběhla našimi sdělovacími prostředky stručná zpráva, že velvyslanec České republiky na Ukrajině Radek Matula předal jménem ministra zahraničních věcí České republiky Tomáše Petříčka 25. února 2020 medaili „Za zásluhy o diplomacii“ respektovanému vůdci Krymských Tatarů Mustafovi Džemilevovi.


Úterý 28. září 2021


Lubomír Metnar: Výzvou je stabilní rozpočet a pružnější legislativa

Mgr. Lubomír Metnar, nar. 1967 v Olomouci, bývalý policista a ministr vnitra, od roku 2018 ministr obrany České republiky. Zkušenosti z bezpečnostních složek čerpal již od mládí, jako policejní vyšetřovatel získal mimo jiné i ocenění za to, že před soud dostal pachatele žhářského útoku ve Vítkově. Ministru obrany je podřízen náčelník Generálního štábu Armády...


Pondělí 27. září 2021Pátek 24. září 2021Čtvrtek 23. září 2021


Dron Bayraktar TB3 pro turecké letadlové lodě

Selcuk Bayraktar, technický ředitel turecké společnosti Baykar, na leteckém a technologickém festivalu Teknofest uvedl nové podrobnosti o tureckém námořním bezpilotním letadle Bayraktar TB3. Dron je především určen pro nové turecké lehké letadlové lodě TCG Anadolu a TCG Trakya.